Ivo Nobel MT-lid Toezicht Economische Veiligheid bij EZ
Ivo Nobel wordt per 1 november 2025 MT-lid Toezicht Economische Veiligheid bij het ministerie van Economische Zaken.
 
    De afdeling Toezicht Economische Veiligheid voert investeringsscreenings uit waarbij beoordeeld wordt of – met name statelijke – investeringen risico’s opleveren voor de nationale veiligheid. Dit vraagt om een zorgvuldige, juridisch gedegen en goed gedocumenteerde werkwijze. Het is diplomatiek en (staats)gevoelig werk.
De afdeling is daarnaast verantwoordelijk voor het toezicht op de naleving van de Sanctiewet. Het MT-lid Toezicht Economische Veiligheid borgt dat zowel de screenings en de besluiten die daaruit voortvloeien als de handhaving van onder andere de Sanctiewet plaatsvinden binnen de wettelijke kaders. Dit vergt een scherp oog voor de politieke en maatschappelijke context en voor de diplomatieke internationale relaties.
De afdeling is in 2020 opgericht en zal de komende jaren groeien in aantal medewerkers en in verantwoordelijkheden. De afdeling is onderdeel van de nieuwe directie Toezicht Economische Veiligheid en Eigenaars- en Aandeelhoudersadvisering. Opgave is daarom ook om bij te dragen aan de verdere ontwikkeling van de afdeling en de directie.
Ivo Nobel:
Ik verheug me erop mijn brede ervaring in te zetten om de strategische koers van Toezicht Economische Veiligheid verder vorm te geven, zodat we samen de nationale veiligheid versterken en potentiële risico’s proactief aanpakken. De professionalisering van de afdeling en de oprichting van een nieuw directieteam vormen bovendien een boeiende uitdaging. Ik ben gemotiveerd om mijn opgebouwde expertise te gebruiken om processen te optimaliseren, talent te laten groeien en een solide, toekomstbestendige directie neer te zetten.
Hans Houdijk, waarnemend directeur Toezicht Economische Veiligheid, Eigenaars- en Aandeelhoudersadvisering:
In een turbulente wereld met veel geopolitieke spanningen en uitdagingen is het van groot belang dat Ivo op het gebied van economische veiligheid veel kennis en ervaring meebrengt. Ik kijk ernaar uit om samen met hem verder te bouwen aan deze nieuwe directie.
Drs. I. (Ivo) Nobel is sinds 2020 hoofd Bureau Toetsing Investeringen bij EZ. Daarvoor was hij onder andere kwartiermaker Nederlands Expertisecentrum Investering Screening bij EZK en economisch expert bij de ACM. Ivo studeerde Economie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam.
Deze benoeming op deze ABD-functie kwam tot stand via de algemene procedure voor functies binnen de Algemene Bestuursdienst. De vacature is zoals gebruikelijk opengesteld, hoewel de organisatie al een serieuze kandidaat in beeld had, zoals in de vacaturetekst was vermeld. Na een zorgvuldige procedure, is deze het ook geworden.